Dům oběšených panenek


Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10
Slide 11
Slide 12
Slide 13
Slide 14
Slide 15

_

„Prý tu každá žena z vesnice má svojí panenku…“

„Já zas slyšela, že každá panenka představuje jednoho politika.“

„On se tu nenatáčí horor?“

„Mně se to nelíbí. A mým dětem se to taky nelíbí.“

„Nikomu z vesnice se to nelíbí. Měli by mu to zakázat!“

„Takové počínání je odrazem fantazijní agresivity. Měl by být vyšetřen.“

_

Dům oběšených panenek má svého majitele, není to tedy v pravém slova smyslu opuštěné místo, ale přesto mě lákalo. Chtěla jsem vidět nejen neobvyklou výzdobu, ale i osobně poznat, kdo za tím stojí a proč. A nakonec, panenky přeci jen tak trochu opuštěné jsou.

Stavení přitahuje pozornost hned od silnice. Mezi křovím a větvemi stromů se na provazech houpají panenky. Když přijdeme po vyšlapané cestičce blíž, zjišťujeme, že stovky panenek a hraček zdobí nejen zahradu, ale i verandu a štít domu. U dveří nás vítá štěně, jinak je všude ticho a nikdo nikde. I když se do toho nikomu z nás nechce, nezbývá, než zaklepat.

„Vy jste z médií?“ ptá se mě bývalý bodyguard, známý především několika incidenty v politických sférách devadesátých letech.
„Ne, nejsme…“
„Takže se zítra neobjevím v nějakém bulváru?“
„Ne“
, slibuji mu.

A on se rozpovídá. O sobě, o své minulosti, o politických názorech a o panenkách. Co ho tedy vedlo k takové výzdobě domu? Dovídám se, že jeden z důvodů je přitáhnutí pozornosti lidí, aby za ním přišli a on jim mohl říci své politické názory. Aby prý nebyly zapomenuty a mohly se předávat dál. Další z důvodů je snaha poukázat na rozpor mezi krásou udržované zahrady (jakožto symbol světa) a ošklivostí zlých činů (co se na světě vyskytují), což symbolizují zničené a oběšené panenky otáčející se ve větru. Dalším důvodem může být i sběratelství, panenek má hodně i uvnitř stavení a na půdě. Prý se můžeme domluvit na prohlídce. S díky odmítáme.

Jen přemýšlím, co může působit divněji – jestli to, že si někdo takto vyzdobí dům a nebo to, že se na jeho prahu objevují lidé, které to svým způsobem přitahuje.

_

Říká se, že v každé panence je zakletý život dítěte, které si s ním hrálo.

_

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fotografie podléhají autorským právům a nesmí být jakkoliv použity bez souhlasu autora a bez uvedení odkazu www.opustenamista.cz

_